Pro ty z vás, co jsou poněkud slabší v thajštině, právě jsem vás thajsky pozdravila. Ale nebojte, být poněkud slabší v thajštině není nic těžkého. Stačí, když (stejně jako já) neslyšíte absolutně žádný rozdíl mezi slovy "ma", "ma" a "ma" a nechápete, proč jedno znamená pes, druhé kůň a třetí pojď.
Je to celkem nefér, protože Ingjai čeština docela jde. Myslím, že je to tím, že její jazyk vyžaduje hodně citu pro melodii a tak zkrátka odposlouchá, co říkám a zopakuje to. Nedávno jsem se doma snažila naučit ostatní slovo "šťastný". Nikdy jsem si neuvědomila, jak je to složité vyslovit. Ingjai to stačilo slyšet jednou a řekla to přesně, zato mým americkým felas to moc nešlo. Snažili se hodně, vždycky to ale skončilo u "časny", "šaseny" nebo "schnitzl", což mě dokázalo vytočit nejvíc.
Teď ale k mým zážitkům a chytrým poznatkům!
Já a ňufík |
Takže jsme samozřejmě s Ingjai hned ráno naklusaly do obrovské výstavní haly. A musím vám říct, to bylo něco. Američani prostě chtěli ukázat, jak je jejich úžasný zemědělství prosperující, nádherný, tradiční a výnosný. Místy jsem se cítila nepříjemně. Třeba když se stovky lidí koukaly na vystavenou prasnici krmící spoustu malejch selátek.
Nějak jsem pořád musela myslet na to, jak moc konzumní společnost jsme |
Kachničky na skluzavce |
Přehlídka kraviček |
Víc kraviček |
Asi ten největší králík, jakého jsem kdy viděla! |
Socha z másla |
Pravý kovbojský boty |
Přehlídka čtyřspřeží |
Taky jsme měli nějakej legendární milkshake, kterej jakože musíte mít, když jdete na Farm Show. Byl to můj první milkshake v USA a byl fakt libovej.
Pak jsem měla mé první závody! Tady v USA se sporty nedělají v klubech mimo školu, ale přímo ve škole. Tudíž i proti sobě nezávodí oddíly/kluby, ale školy. Jak už jsem vám asi říkala, já dělám Track and Field, neboli atletiku.
Naše první závody byly pořádané blízkou univerzitou, museli jsme tam jet asi hodinu. Takže jsem musela v sobotu vstávat v 5:30, což je pro mě naprosto nevhodný čas na vstávání a už v 6:30 od školy odjížděl žlutý autobus a vezl nás na závody. Tam jsme museli strávit všichni celý den, do 16 hodin, než proběhly všechny disciplíny, což bylo trošku unavující, ale zase jsme se hodně navzájem povzbuzovali, když někdo zrovna závodil. Já jsem zůstala osmá, ale naše škola si celkem vedla dobře
Ranní fotečka ze sklepa ve slušivém dresíku |
Závody |
Právě i college mají své sportovní týmy, hodně sport podporují, mají dobré zázemí a dávají stipendia pro sportovně zaměřené studenty.
Ano, za college a univerzity se tady v USA platí, hodně. Za jeden rok to může být v přepočtu mezi 250-500 tisíci. Proto jít tady v Americe na vejšku není záležitost typu "jdu to zkusit, podám si pár přihlášek", ale spíš "je to velký rozhodnutí, doufám, že mě v tom rodiče podpořej". Protože někdy se rodiče rozhodnou a nebo jsou svou situací nuceni se rozhodnout, že nepodpoří. Samozřejmě college dávají hodně stipendií dobrým studentům, ale už to znamená, že se musíte fakt snažit a vědět, že chcete na vysokou jít.
Když jsme u těch škol, měli jsme taky midterms - velké zkoušky v pololetí. Zkouší se z celého prvního pololetí, ale jen ze 4 hlavních předmětů. V USA si sice předměty volíte, ale musíte mít vždy 1) nějakou matematiku (algebra, geometrie, spotřebitelská matematika...), 2) nějakou angličtinu (literaturu, univerzitní přípravu...), 3) nějakou přírodní vědu (biologie, fyzika, chemie) a 4) nějakou humanitní vědu (historie, psychologie...). A tak já jsem psala ze čtyř předmětů, matika, angličtina, biologie a psychologie. Je to test na hodinu a půl a je to docela vyčerpávající, ale prošla jsem a Ingjai taky! Musím říct, že tady v Americe je ale příprava na testy poněkud příjemnější. Zaprvé, už když se probírá látka, dostáváme předem vytvořené papíry s obrázky a hlavními nadpisy a až sami si doplňujeme své poznámky, ale každý ví, co si má psát a co ne a je to takové sjednocené. No a před každým testem dostaneme tzv. Study Guide, neboli takový seznam otázek a oblastí, na které když jste připravení odpovědět, nic vás nemůže v testu překvapit.
Midterm test |
Study Guide |
Po midterms jsme byli na jedný extrémně divný divadelní hře. Jmenovalo se to Vesmírný upír a mohli jsme ovlivnit průběh děje zasíláním sms zpráv a hlasováním, co chceme, aby hlavní hrdina udělal. Vypraveč byla asi desetiletá holčička a všichni chodili v monterkách. Snad vám to aspoň trochu přiblíží, jako moc divný to bylo.
Před Vesmírným upírem |
A nyní, pokud nechcete číst moje průpovídky o politice, což naprosto chápu, můžete tímto čtení mého příspěvku ukončit.
Mně totiž na konec mého výčtu zážitků zbyl mistr Trump. Takovej jeden velkej zážitek, tenhle pán. Rozčiluje mě, mrzí, mám z něj strach. Možná se nechávám moc rozdmýchávat médii, možná to "moc řešim". Třeba lidi ve škole se mě ptaj, proč mě to jako zajímá, vždyť budu žít za chvíli zase v Česku. Možná bych měla vypnout mobil a počítač a jít někam do hor. Tak jako tak mám na tuto situaci stejný dopad - žádný.
Ale žiji v USA a tak mi přijde, že bych na mém blogu měla zmínit něco, co je zde na denním pořádku. A pokud mám podat report z mého okolí, myslím, že moje pocity sdílí většina. Většina lidí nechce zdi, které je budou dělit od ostatních národů v dnešním globalizovaném světě. Lidé tady obecně nejsou nenávistní k menšinám, vždyť žijí tolik let spolu, v zemi, pro kterou rozmanitost je tak charakteristická. Na druhou stranu samozřejmě nechtějí drogy, vraždy a chtějí práci a bezpečí. Jsou to velcí vlastenci, ale zároveň USA skutečně je zemí imigrantů. Kdo z obyvatel může říct, že on nebo jeho předchůdci nejsou imigranti?
Samozřejmě jsou tu ale lidé, kteří vidí naopak prezidentovy kvality (které skutečně má, to nepopírám) a věří, že on udělá změnu, kterou nikdo nebyl schopný za poslední roky udělat. Když slyšíte Američana popisovat, proč podporuje Trumpa, dává to z jeho pohledu smysl.
Z hlavního, co se tu událo, bych asi uvedla inauguraci prezidenta, jehož řeč mnohé rozvášnila svým nacionalistickým a populistickým nádechem, dále následoval pochod za práva žen ve Washingtonu, D.C, ke kterému se připojilo mnoho světových velkoměst. K prvotnímu účelu se ale přidal, ne-li ho převážil, protest proti nové hlavě státu. Zapálení, se kterým tolik lidí po celém světě pochodovalo, myslím nebylo dáno jen bojem za lepší podmínky pro ženy. Následoval první týden hlavy státu v úřadě a za tu dobu stihl převrátit tolik věcí naruby, že se z toho docela ježej chlupy.
USA vždy bylo zemí svobody, šancí a otevřených dveří, díky kterým jsem tu já i má skvělá rodina, která těmito dveřmi také prošla. A já cítím, že taková filosofie se v tomto národě jen tak lehce nezvrátí. Pořád je tady mnoho lidí, kteří se zajímají, není jim osud druhých a této země jedno a dávají to najevo.
Mě z toho vychází, že jediné, co můžu dělat já, je odmítnout nenávist, jakkoli dobré podhoubí pro ni bude vytvářeno. Já nenávidět nebudu.
Tak se taky milujte a odmítněte nenávist.
Dík a peace,
Verča