pondělí 31. října 2016

Věci, které v Česku nemáme

Jujky, to jsem zase zapomněla, že jsem vlastně ta bloggerka a že bych měla pravidelně přispívat na můj blog! Nechte mě tedy prosím napravit mé hříchy, kterých hořce lituji, a nechte mě povyprávět vám nějaké ty Novosvětské zážitky.



První zmíním HOMECOMING.
Pokud nevíte, co to je a co je smyslem, není vůbec za co se stydět. Smysl této akce nechápu ani já, ani nikdo v mém okolí. Ale prostě se to dělá. Při poznávání jiné kultury je někdy potřeba přestat pátrat po logických vysvětleních a jednoduše přijmout podivuhodná fakta.
Homecoming je něco jako ples jen pro studenty (nikoliv příbuzné či učitele), který se pořádá ve velké školní tělocvičně. Celkově bych řekla, že je to spíše mnoho povyku pro nic, ale najde se pár zajímavostí. První je zvaní dívek. Samozřejmě se můžete zeptat obyčejně, mezi čtyřma očima, ale vy jste Američani, takže uděláte něco VELKÝHO. Chudáci kluci vytvoří obrovskou ceduli, kterou hezky vybarvěj, polepěj třpytkama a napíšou na ní něco jako "buď mou homecoming slečnou", "každý fotbalista potřebuje svou roztleskávačku" a podobný srdceryvný slogany. Aby toho chudák chlapec neměl málo, musí ceduli slečně ukázat někde před hodně lidma, obvykle v jídelně, kde je tak 300 lidí. Nebo třeba přemluví svých dvacet kamarádů, kteří drží každý jedno písmeno a v řadě vedle sebe stvoří pozvání na homecoming. Pak se tleská, píská, pláče, skáče, a tak.

Image result for Homecoming Asking Ideas

Druhá zajímavost, už součástí večera, je photo booth, z amerických filmů tak dobře známa černá kabinka, kam si vlezete se svými kamarády a děláte ztřestěný fotky, který se hned vytisknou a můžete si je odnést.


A naposled zmíním homecoming court. To se vybere z celé školy tak 5-6 párů (nemusí to být skutečný pár, jen pro účel homecomingu) a z nich se předem anonymně volí jeden pár, který potom dostane korunu a korunku a mají titul homecoming king and queen, neboli král a královna homecomingu. To je vše, nic jiného to neobnáší, je to vlastně velmi samoúčelný titul. Ačkoliv jde vlastně jen o popularitu, která myslím není měřítkem kvality, já znám slečnu, která se stala královnou na naší škole a jsem moc ráda, že to vyhrála, protože je to jedna z nejsympatičtějších holek, co jsem tu potkala. Dělá se mnou atletiku, je to koulařka :-)

Naši homecoming queen and king
Potom jsme byli ve Washingtonu, D.C, hlavním městě USA! Tohle místo mě úplně nadchlo, má moc hezkou atmosféru. Původně jsem si ho představovala hodně rušné, ale se svými 650 000 obyvateli je to takové klidnější, důstojné město, které dýchá historií. Navštívili jsme spoustu památek a protože ve Washingtonu, D.C. jsou všechna muzea zadarmo, tak jsme se jich pokusili navštívit co nejvíce.
Washington monument

U.S. Capitol

Bílý dům

Lincolnův památník

Národní památník Druhé světové války

Každá z 4048 hvězd na památníku reprezentuje 100 amerických obětí Druhé světové války 

Památník Války ve Vietnamu

Tato zeď je celá pokrytá jmény obětí Války ve Vietnamu

Muzeum americké historie (ne jen války, ale i kultura aj.)

Muzeum umění

Galerie moderního umění

Muzeum afroamerické kultury

Další víkend jsme si s celou rodinou udělali vlastní podzimní prázdniny, protože nic takového americké školy nedodržují, a jeli jsme na čtyři dny do Virginie. Bydleli jsme v krásném domě v horách, uprostřed listnatých lesů, které byly v podzimním čase jako paleta barev. Konkrétně to byly Blue Ridge Mountains, které jsou součástí Apalačského pohoří. Žije tam prý hodně černých medvědů, my jsme ale bohužel/bohudík žádného nepotkali. Hodně jsme chodili na túry a taky koukali na filmy, u čehož jsem zjistila, že mi začíná lehce vadit britský přízvuk, ze kterého si Američani dělají často legraci. A taky jsme skládali puzzle. Hodně puzzlí.







Navštívili jsme University of Virginia, prý jednu z nejlepších univerzit v USA. Úplně mě nadchla, je v malém městě Charlottesville, které je plné mladých lidí, snad tam ani nežije moc nikdo jiný, než studenti. Ti jsou se svými učebnicemi a notebooky úplně všude. Univerzitu založil 3. americký prezident Thomas Jefferson. Ačkoli byl autorem Deklarace nezávislosti, jejíž součástí byla také slova "všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni", na stavbě a později i chodu univerzity pracovali jeho afroameričtí otroci.
University of Virginia


Problémy afroamerického obyvatelstva jsou pro mě úplnou novinkou, jelikož v Česku zkrátka nežijí. Tady mají ale tito lidé dlouhou, bohužel ne zcela příjemnou historii. Ačkoli doby otroctví jsou ve Spojených státech dávno pryč, stále je tu cítit místy lehká nerovnost. Je smutné, že okres, ve kterém žiji, má dvě střední školy, na jednu z nichž chodí spíše běloši a na druhou spíš Afroameričané (tam chodím taky já). Hodně nápadné to bylo na tribunách při fotbalovém zápasu mezi námi. Ano v Americe, té zemi svobody, práv, rovnosti a šancí. Jistě to tak není všude a musím podotknout, že školy si studenty rozdělují podle oblastí a v jedné oblasti města žije zkrátka víc těch a v druhé zase víc oněch. Ale i tak je to prostě selekce. Na naší škole je klub afroamerických studií, který sem tam navštívím a je hodně zajímavé bavit se o těchto věcech přímo s těmi lidmi. Člověk pochopí, že lidé tmavší pleti budou vždy víc kamarádi mezi sebou, než s bílýma, protože si zažili stejné urážky a zacházení, protože mají všichni větší pravděpodobnost, že jim budou uděleny vyšší tresty za stejné činy (smutný fakt), protože mají všichni stejný strach, že příště bude bílým policistou zastřelen jejich nevinný otec nebo bratr. Naučila jsem se třeba taky, které slova je lepší neříkat a jak moc to pro ně znamená, být oslovován správně. Jinak ale na naší škole panuje mezi všemi barevnými i nebarevnými lidmi dobrá nálada. Moje kamarádka je Afroameričanka a děláme si ze sebe často nekorektní fórky. I ty ale mají svou mez. Jsou prostě věci, které by člověk ani v žertu neměl říct.


Image result for halloween kids

A na závěr nejde nezmínit Halloween. Americká klasika, důvod, proč jíst sladkosti, proč se bát, proč vyřezávat dýně, proč pít dýňové latté, proč vymýšlet kostýmy, proč být dítětem. Okolo tohoto svátku se už od září točí úplně všechno. Jsou to vlastně naše dušičky, ale nebyli by to Američani, kdyby z toho neudělali něco víc. Každý si to může slavit (nebo neslavit) jak chce. Naše rodina má třeba k tomuto svátku výhrady, protože jsou křesťané a Halloween je hodně o zlu, strachu a záhrobí, s čímž oni prostě nesouhlasí. Proto nedělají nic strašidelného, jenom se oblečou do kostýmů oblíbených postav a jsou spolu. Druhý extrém jsou ale lidé, kteří si kvůli Halloweenu kupují do domu umělé pavučiny a na trávníku jim sedí kostlivci, duchové a pavouci.

Image result for halloween decoration

O Haloweenu po setmění jdou děti (nepsané pravidlo je do 12 let věku) po sousedství, většinou s rodiči. Domy, které mají rozsvícená světla před domem tak dávají znamení, že rozdávají sladkosti. Dokonce se v poslední době rozmohl zvyk domů s modrou dýní nebo modrými světly, které jsou značkou toho, že nabízí sladkosti pro děti s alergiemi a různými dietami.



No a děti zaklepou a řeknou "trick or treat", neboli "trik nebo sladkost"! Když jsem se ptala po původu tohoto hesla, opět nikdo nevěděl, jak to vzniklo. Pravděpodobně to znamená "dejte mi sladkost, nebo vám ukážu trik/nějak vás podvedu/ošálím/udělám nějakou lumpárnu". Na to ale nikdy nedojde, protože si děti vždycky můžou naládovat košíček čokoládama, lízatkáma, žvýkačkama a bonbónama.




A tímto asi všechna má moudra pro dnešek končí, mějte bájo život a zase někdy!

1 komentář: